مدیریت ریسک

 • ضرورت مدیریت ریسک در حوزه فن‌آوری اطلاعات

  بکارگیری سیستم‌‌های اطلاعاتی و اتوماسیون فعالیت‌های سازمان، فرآیند‌هایی پرکار و مفید می‌باشند که همراه با مجموعه‌ای از ریسک‌ها و شرایط نامعین هستند. برای حل مجموعه مشکلاتی که مدیران پروژه‌‌های IT با آن مواجه می‌شوند بهتر است که از سیستم‌‌های مدیریت ریسک که در خود شامل مجموعه‌ای از فرآیند‌های سازمانی، استانداردها، نمونه‌‌های اسناد و رویه‌ها و روش‌هایی برای مدیریت ریسک می‌باشند استفاده کنند.

  در روسیه با توجه به شکوفایی اقتصاد، آمادگی صرف هزینه‌‌های زیادی بر روی IT وجود دارد. هر روزه تعداد بیشتری از مدیران پروژه ضرورت به کارگیری سیستم‌‌های IT را درک می‌کنند که در این شرایط، ضرورت استفاده از مدیریت ریسک بیشتر ظاهر می‌گردد.

  در سال‌های اخیر بسیاری از صنایع داخلی به صورت قابل‌ملاحظه‌ای رشد داشته‌اند برای مثال در صنایع هوایی، ماشین‌سازی، انرژی، بخش نفت و گاز، متالوژی و... بیشترین علاقه برای استفاده فعال IT مشاهده می‌شود. نکته شایان توجه این است که اکنون دیگر امکان سرمایه‌گذاری برای پروژه‌‌های بزرگ IT مختص شرکت‌های بزرگ نمی‌باشد. در بسیاری از شرکت‌ها متناوبا سهامداران عوض می‌شوند و با توجه به اینکه در بعضی مواقع مالکان شرکت‌ها را سرمایه‌گذاران اروپایی تشکیل می‌دهند، خیلی از شرکت‌ها به حیطه شرکت‌های تجاری صنعتی و گروه‌های صنعتی - مالی وارد شده‌اند. به این ترتیب مسائل جدید مدیریتی ظاهر گردید:‌گذار به سیستم جدید برنامه‌ریزی تجاری و گزارش‌دهی مالی، تامین شفافیت اطلاعات برای سرمایه‌گذاران، سهامداران و شرکا. به این ترتیب در مجموع می‌توان گفت که‌گذار به استاندارد‌های جدید مدیریت، به شرایط و چگونگی بازار کنونی پاسخ می‌دهد.

  فرآیند مدیریت ریسک را می‌توان به طور مشخص، اقدامات حقیقی و لازم برای تحقق موفقیت‌آمیز پروژه‌‌های IT تعریف نمود. در شرایطی که بازار در حال توسعه می‌باشد و تقاضا برای خدمات IT وجود دارد، فروشندگان این خدمات باید کیفیت بالای این خدمات را از طریق کنترل و محاسبه ریسک‌های ممکن تامین کنند. موارد ذیل اشاره به ریسک‌هایی دارند که اغلب مانع از ایجاد پایه‌های لازم برای پیشرفت IT می‌شود:

  عدم درک نقش سهامداران و جایگاه تکنولوژی اطلاعات، تردید در بازپرداخت پروژه‌‌های IT، درجه پایین آمادگی افراد برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید و در مواردی نادر، زیربنای ضعیف. سیستم‌های اطلاعاتی جدید، مجموعه راه‌حل‌های جامع و ترکیبی و روش به کارگیری آن‌ها را ارائه می‌دهد که قاعدتا سرمایه‌گذاری قابل‌ملاحظه‌ای را از سوی شرکت‌ها می‌طلبد. سیستم‌های تکنولوژی اطلاعات، مجموعه کاملی از امکانات و وسایل برنامه‌ای و فنی می‌باشد که برای تجزیه و تحلیل، حفاظت و پردازش داده‌‌ها استفاده می‌شوند. ابزار تجزیه و تحلیل که جزو سیستم‌های IT می‌باشد، این امکان را می‌دهد که با سرعت بالایی حجم وسیعی از اطلاعات را پردازش نمود و بر اساس نتایج دریافتی، اقدامات اصلاحی را طبق شرایط معمول انجام داد.

  سیستم‌های اطلاعاتی نوین، تاثیر زیادی بر روی فرآیند‌های شرکت‌ها دارد، بنابراین هر تغییری بر ساختار اطلاعاتی، تاثیری مستقیم یا جانبی بر روی همه فعالیت‌های شرکت می‌گذارد. چنین شرایطی تا حد زیادی تجزیه و تحلیل به کارگیری موثر IT را دشوار می‌سازد، چون خیلی دشوار است که تاثیر تکنولوژی اطلاعات را بر عملکرد شرکت به عنوان یک متغیر مستقل تفکیک نمود.

  در ذیل به چند نمونه از موارد خاص که از دیدگاه نویسنده از مهم‌ترین عوامل بروز ریسک در تحقق پروژه‌‌های IT می‌باشد، اشاره می‌گردد:

  • عدم آمادگی ریاست برای اعمال تغییرات در فرآیند‌های تجاری شرکت و ساختار سازمانی؛
  • ذینفع نبودن مدیران بخش‌های اصلی؛
  • تغییر مدیر پروژه در خلال تحقق پروژه؛
  • عدم مهارت کافی مدیر پروژه؛
  • عدم وجود متدولوژی روشن و کامل این فرآیند.

  با استناد به عوامل فوق، مدیریت ریسک پروژه برای به‌کارگیری سیستم‌های اطلاعاتی، نرم‌افزار، تکنولوژی حفاظت اطلاعات، تکنولوژی‌های شبکه‌ای که ارتباطات و سیستم‌های اطلاعاتی را تامین می‌نمایند باید تمام ریسک‌های ممکن را از پیش شناسایی کند و مجموعه اقداماتی را برای گریز از مشکلات جدی ناشی از آن‌ها در زمان تحقق پروژه در نظر گیرد.

  موفقیت پروژه‌‌های IT به عوامل زیادی بستگی دارد، ولی از بین آن‌ها می‌توان به سه عامل اصلی، زمان، کیفیت و منابع اشاره نمود. مهم‌ترین وظیفه سرپرست پروژه IT با توجه به بودجه و زمان در نظر گرفته شده برای پروژه، تامین کیفیت مورد نظر به بهترین نحو ممکن است. به همین دلیل ریسک‌های اصلی که قاعدتا بر روی هر پروژه IT تاثیر می‌گذارند شامل عدم رعایت مدت زمان انجام پروژه، افزایش قیمت و عدم رعایت پارامتر‌های کیفیت هستند، ولی مهم‌ترین عامل بروز این ریسک‌ها به خصوص در پروژه‌‌های IT، آماده نبودن شرکت برای اجرای پروژه‌‌های مشابه می‌باشد.

  وقتی در مورد اجرای پروژه‌‌های IT صحبت می‌شود لازم است این موضوع را خاطر نشان نمود که هر تکنولوژی جدیدی در شرایطی نامعین و تحت تاثیرات محیط اطراف تحقق می‌یابد. نداشتن تجربه پروژه‌‌های مشابه باعث ایجاد عدم قطعیت نسبت به انتخاب تکنولوژی جدید، تعیین و تعریف متد‌ها و ابزار لازم برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده می‌شود.

  مدیریت ریسک در سازمان‌های نوین ترقی‌کننده، برنامه‌ریزی دقیق فرآیند‌ها می‌باشد. فرآیند مدیریت ریسک را نباید به عنوان وظیفه‌ای جداگانه در نظر گرفت، بلکه باید به عنوان بخشی از تغییر کل سیستم مدیریت در نظر گرفت. هدف مدیریت ریسک، افزایش اثربخشی و کارآیی کسب‌وکار شرکت بر اساس کنترل فعالیت‌های شرکت و حداکثر بازدهی از روش‌های مورد استفاده می‌باشد. مجموعه‌ای از روش‌ها وجود دارند که رویکرد‌های مختلفی را برای مدیریت ریسک پروژه ارائه می‌دهند. این بدان معنا است که فرآیند مدیریت ریسک به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای به ویژگی‌های صنایع و جهت فعالیت شرکت بستگی دارد. کارشناسان اغلب روش‌های خاصی را برای مدیریت ریسک که مجموعه‌ای از چند روش می‌باشد، تدوین می‌نمایند. گسترش سریع تکنولوژی اطلاعات نیازمند توجهی خاص و تهیه و تدوین روش‌های خاص مدیریت ریسک می‌باشد که با بکارگیری و استفاده از تکنولوژی اطلاعات در شرکت ارتباط دارد.

  در ذیل به 6 فرآیند اصلی مدیریت ریسک که می‌توان آن‌ها را در پروژه‌‌های IT به کار برد، اشاره می‌شود:

  1. برنامه‌ریزی مدیریت ریسک: انتخاب روش‌ها و برنامه‌ریزی فعالیت بر طبق مدیریت ریسک.

   این فرآیند شامل مدیریت ریسک پروژه، انتخاب متد‌های ارجح، منبع اطلاعات برای شناسایی ریسک‌ها و تکمیل فرآیند‌ها می‌باشد. طبق ارقام شرکت Accenture که به تحقق در زمینه پروژه‌‌ها در حیطه IT می‌پردازد، مراحل طراحی و برنامه‌ریزی اولیه پروژه، 90‌درصد از سودمندی را پی‌ریزی می‌کند. دقیقا در همین مرحله است که تاثیرات نادرست پی‌ریزی می‌شود مانند به‌هم خوردن زمان‌های در نظر گرفته شده، اختصاص بودجه غیرواقعی و کارکرد نامناسب و ضعیف. از نظر مشاوران و کارفرمایان در این شرایط مشکلات یکسان نیستند به همین خاطر منجر به روش‌های متفاوت مدیریت ریسک می‌شود که در مراحل اولیه برنامه‌ریزی می‌شود. به همین دلیل هر شرکت باید برنامه مدیریت ریسک خاص خود را طراحی نماید.

  2. شناسایی ریسک‌ها: تعیین ریسک‌هایی که قادر به تاثیر بر روی پروژه می‌باشند و مستند‌سازی مشخصات آن‌ها.

   شناسایی ریسک‌های پروژه IT شامل ارائه فهرستی از فاکتور‌های ریسک پروژه هستند که می‌توانند در اجرای پروژه، در مدت زمان در نظر گرفته شده، در قالب بودجه و کیفیت تعیین شده تاثیر بگذارند. برای شناسایی ریسک‌های پروژه نیاز به درک فرآیند‌ها و پروسه‌‌های کسب‌وکار که توسط IT حمایت می‌شود، شامل فرآیند‌های مدیریتی و تولیدی و ارتباط آن‌ها با جنبه‌‌های خارجی محیط اطراف است. تهیه فهرست اولیه ریسک‌ها، توسط خود شرکت یا توسط تحلیلگران ریسک انجام می‌شود. به عنوان راه‌های شناسایی ریسک‌ها می‌توان به روش‌های ذیل اشاره نمود: توفان مغزی، روش دلفی، روش مصاحبه، روش SWOT.

  3. تخمین کیفی ریسک: تجزیه و تحلیل کیفی ریسک و شرایط بروز آن‌ها با هدف تعیین تاثیرات در موفقیت پروژه.

   تخمین کیفی ریسک‌ها در مراحل تجزیه و تحلیل، برنامه‌ریزی و اجرا و پیاده‌سازی پروژه با محاسبه اطلاعات دریافتی صورت می‌گیرد. به عنوان منابع اطلاعاتی که برای تخمین ریسک‌های پروژه‌‌های IT در نظر گرفته می‌شوند، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

   • زیرساخت اطلاعاتی برای تعیین ریسک‌های فنی و تکنولوژیکی؛
   • مقتضیات لازم برای امنیت داده‌‌ها برای تعیین ریسک‌های اطلاعاتی؛
   • ساختار سازمانی و برنامه رسمی شرکت برای ریسک‌های سازمانی؛
   • نقشه گروه‌های تکنولوژیکی برای تعیین ریسک‌های فنی-تولیدی؛
   • قرارداد‌های لازم برای تعیین ریسک‌های حقوقی و تجاری؛
  4. تخمین کمی ریسک: آنالیز کمی احتمال بروز و تاثیر ریسک‌ها بر روی پروژه.

   در هنگام تخمین کمی ریسک‌ها، مجموعه‌ای از اقدامات برای تعیین سطح هر یک از ریسک‌ها اجرا می‌شود که می‌توان آن‌ها را برای تخمین ریسک‌های پروژه IT به کار برد. روش تخمین احتمال ریسک، روشی است که با استفاده از احتمال آنالیز هر یک از ریسک‌ها بر اساس دو فاکتور صورت می‌گیرد: احتمال بروز ریسک و میزان تاثیرات آن.

  5. برنامه‌ریزی واکنش در برابر ریسک: تعیین فرآیند‌ها و روش‌های کاهش اثرات منفی ریسک و استفاده از امکانات ممکن. روش‌های مخصوص واکنش در برابر ریسک شامل روش‌های تکمیلی واکنش در برابر ریسک‌های IT می‌باشند:
   • روش جامع: لازم است که تمایلات و گرایش‌ها، استراتژی رشد و ترقی و عادات و فرهنگ کاربران درنظر گرفته شود.
   • ذینفع بودن: جلب نظر تمام استفاده‌کنندگان سیستم به سمت پروژه.
   • خرد کردن: تقسیم پروژه به مراحل هر چه کوچک‌تر یا به پروژه‌‌های کوچک‌تر با وظایف و اهداف جداگانه که منطبق با برنامه پروژه می‌باشند. پیشنهاد می‌شود که تحقق و عملی‌سازی پروژه به صورت مرحله به مرحله انجام شود – از سیستم اولیه تا سیستم نهایی و از هسته با حداقل توابع تا مدل کامل.
   • جداسازی: در پروژه باید دو بخش وجود داشته باشد: یک بخش درباره کیفیت پاسخ می‌دهد و بخش دیگر درباره مدت زمان و مبلغ قرارداد پاسخ می‌دهد.

   در ارتباط با برنامه واکنش در برابر ریسک پروژه‌‌های IT تصمیمی در ارتباط با اجرا یا عدم قبول اقدامات مخالف ریسک اتخاذ می‌گردد.

  6. نظارت و کنترل ریسک‌ها: نظارت بر روی ریسک‌ها شامل تعیین ریسک‌های باقیمانده، تکمیل برنامه مدیریت ریسک پروژه و تخمین بازدهی اثرات در ارتباط با حداقل‌سازی ریسک‌ها است. انجام و اجرای نظارت و کنترل ریسک‌ها ممکن است باعث انتخاب استراتژی‌های دیگر، اقدامات اصلاحی و برنامه‌ریزی مجدد پروژه شود. برای اجرای موثر برنامه مدیریت ریسک، باید بین مدیر پروژه و افراد مدیریت ریسک همکاری متقابل دائم وجود داشته باشد.
 • آموزش مدیریت ریسک

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 • انعکاس مدیریت ریسک در صورتهای مالی

  معاون سازمان بورس اعلام کرد؛

  انعکاس مدیریت ریسک در صورتهای مالی

  دنیای بانک: معاون سازمان بورس و اوراق بهادار از انعکاس مدیریت ریسک در صورتهای مالی بانکها، بیمه ها و شرکتهای بزرگ سرمایه گذاری خبر داد و گفت: هلدینگ ها و شرکتهای سرمایه گذاری ملزم به رعایت IFRS هستند.
   

   

  به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، حسین امیری در همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و نقش آن در ارتقای شفافیت بازارهای مالی گفت: انتظار اصلی مشارکت کنندگان بازار بورس این است که نهادهای نظارتی حاکم بر این بازار، زمینه را برای ارایه اطلاعات شفاف و منصفانه به تصمیم گیرندگان فراهم نمایند، تا آنها بتوانند تصمیمات خود را در یک فضای اقتصادی مناسب اتخاذ نمایند، این موضوع طبیعتا منجر به تقارن اطلاعاتی می شود که یکی از کارکردهای اصلی بازار سرمایه به شمار می رود.

  معاون سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: زیربنای فعلی بر اساس اطلاعاتی که اکنون منتشر می شود، استانداردهای ملی است که مبنای تهیه صورتهای مالی قرار می گیرد، اما پس از برجام زمینه ای فراهم شده که امکان ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار ایران فراهم شود و با توجه به همین امکان هم، ضرورت استفاده از زبان مشترک تجاری ضرورتی انکار ناپذیر است، به این معنا که تصمیم گیران اقتصادی کشور در مجمع عمومی سازمان حسابرسی، تصمیم اساسی و بنیادین گرفتند تا بر مبنای آن، بانکها و بیمه ها ملزم باشند که صورتهای مالی خود را از ابتدای سال ۹۵ بر مبنای استانداردهای IFRS ارایه کنند.

  وی تصریح کرد: بانکها و بیمه ها در صف مقدم تعاملات بین المللی قرار دارند و بنابراین تمرکز در ابتدا بر روی این موسسات و نهادهای مالی قرار گرفت، اما در کنار آن، سازمان بورس با ابلاغیه ای که ارایه کرد، هلدینگ ها و شرکتهای سرمایه گذاری را نیز به این جمع اضافه کرد تا عملا امکان و زمینه استفاده از این فرصت بوجود آید که سرمایه گذاران خارجی مورد توجه و تاکید قرار دهند و صورتهای مالی خود را بر اساس این استانداردها، تهیه نمایند.

  به گفته امیری، ارایه صورتهای مالی بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، نیاز به هماهنگی بین بخشی دارد و سازمان های بورس و حسابرسی به همراه بانک و بیمه مرکزی و سازمان امور مالیاتی، اجزای مهمی هستند که باید در کنار هم به گونه ای فعالیت کنند که شاهد به کار گیری مناسب این استانداردها باشیم. در این بین حاصل این استانداردها شفافیت اطلاعات خواهد بود که طبیعتا سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی، امکان بهره برداری از این اطلاعات را به دست آورند.

  وی افزود:آنچه که در این استانداردها مورد تاکید قرار می گیرد، منجر به شفافیت بهتر رویدادهای اقتصادی خواهد شد و گزارش های مالی صحیح تر را ارایه خواهیم کرد، آنچه که پیامد IFRS خواهد بود، افزایش کیفیت گزارشگری مالی و امکان مقایسه بهتر صورتهای مالی و کاهش هزینه سرمایه و امکان سرمایه گذاری گسترده تر در بازار سرمایه کشور خواهد بود.

  امیری ادامه داد: در کنار آن، نیاز به سرمایه گذاری خواهیم داشت که در بعد سیستم های مالی و مدیریتی و حاکمیت شرکت صورت گیرد و مکانیزم های ریسک را در شرکتها مستقر کند، به خصوص در بانکها و بیمه ها باید این کار با سرعت بیشتر رخ دهد که نیاز به سرمایه گذاری هم دارد تا بتوانیم شاهد این باشیم که مدیریت ریسک که تا به حال در این نهادها عملیاتی بود، آثار خود را در صورتهای مالی منعکس کند.

  به گفته معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، نیاز به آموزش های متعدد در این حوزه وجود دارد که در چند سال گذشته، بسترهای آن فراهم شده و امکان این وجود دارد که نیروی متخصص لازم را به اندازه کافی داشته باشیم. البته از همه مهمتر نیاز به وفاق ملی داریم که همه ابعاد به صورت چرخ دنده کنار هم قرار گیریم تا شاهد به کارگیری استانداردهای مالی مناسب باشیم.

 • تشریح مدل پیشنهادی بورس کالا برای توسعه بخش کشاورزی و مدیریت ریسک

  مدیرعامل بورس کالا مدل پیشنهادی برای مدیریت ریسک در حوزه بازار محصولات کشاورزی را تشریح کرد.
   

   

  به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حامد سلطانی نژاد با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی به عنوان یکی از پایه های توسعه اقتصادی در دنیا گفت: پروژه توسعه ای که اخیرا در بورس کالا مورد توجه قرار گرفته، توسعه بخش کشاورزی با استفاده از ابزارهای مالی نوین است. در این میان قرارداد اختیار معامله ، راه حلی مبتنی بر بازار است که تعبیر و تفسیری از قیمت بازاریِ تمام اقداماتی که در فرآیند حمایت از بخش کشاورزی انجام می شود را ارائه می کند.

  وی در تشریح مدل پیشنهادی بورس کالا گفت: این مدل که به دولت برای صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند مدل قراردادهای مشتقه همراه با بیمه درآمد است.در قراردادهای اختیار معامله، فروشنده قرارداد متعهد می شود در صورت درخواست خریدار، تعداد مشخصی از دارایی پایه را به قیمت اعمال معامله کند و قیمت اعمال نیز قیمتی است که در زمان قرارداد بر روی آن توافق شده و البته تضامینی هم دریافت می شود.

  سلطانی نژاد توضیح داد: اگر از قراردادهای اختیار معامله برای محصولات کشاورزی استفاده کنیم می توانیم دو یا سه ماه قبل از فصل برداشت که امکان برآورد سطح زیر کشت یا محصول کشاورز وجود دارد به هر کشاورز یک اختیار فروش اعطا کنیم که بتواند محصول خود را به دولت یا هر نهاد دیگری که متعهد این اوراق می شود بفروشد.امکان دیگری که در این مدل وجود دارد این است که قیمت این اختیار را دولت می تواند به صورت یارانه پرداخت کند.

  وی اشاره کرد: نکته حائز اهمیت، برآورد دقیقی از محصول قابل برداشت کشاورز است بر این اساس قیمت را در قرارداد اختیار مشخص کرده و تعیین می کنیم کل قیمت یا بخشی از آن را به کشاورز یارانه دهیم و بر حسب سطح زیر کشت هر کشاروز نیز به او اختیار فروش اعطا می کنیم.

  مدیرعامل بورس کالا بیان کرد:همواره دولت ها بخشی از محصولات کشاورزی را به عنوان ذخایر استراتژیک نگهداری می کنند که در این مدل دولت بخشی از ذخایر را در مالکیت خود نگه می دارد و مابقی اختیار ها را به مناقصه عمومی گذاشته و به افرادی  می فروشد که حائز صلاحیت هستند مثل نانوایان، آرد سازها یا سایر صنایع غذایی مرتبط که امکان تحویل گندم از کشاورز را دارند.

  سلطانی نژاد گفت: این آپشن ها قابلیت معامله در بازار ثانویه را دارند و خاصیت این روش ارزش گذاشتن به حمایت دولت از بخش کشاورزی است به این ترتیب که قیمت این حمایت استخراج می شود و بخش عمده ای از هزینه های تبعی کار کاسته می شود. با استفاده از این روش چالش موجود در ساختار کشاورزی فعلی که فروش محصول به قیمت بسیار نازل به واسطه گران، پیله ورها و کیف به دست هاست، مرتفع می شود.

  این مقام مسئول با اشاره به پتانسیل بالای اقتصاد ما برای توسعه بازار مشتقه، اظهار داشت: امسال ارزش معاملات بازار مشتقه در بورس کالا از ارزش بازار معاملات فیزیکی پیشی گرفت و به میزانی بالغ بر ۱۱/۵ میلیارد دلار رسیده در حالیکه ارزش بازار معاملات فیزیکی حدود ۱۱ میلیارد دلار است.

  سلطانی نژاد با اشاره به تجارب کشورهای مختلف دنیا  افزود: اگر به الگوی اقتصادی آمریکا نگاه کنیم اقتصاد این کشور بر پایه  دو بخش شکل گرفته، بخش نظامی و بخش کشاورزی و در عمل می بینیم اهمیت بخش کشاورزی کمتر از بخش نظامی نیست و به عنوان یک صنعت استراتژیک مورد توجه قرار گرفته است.

  وی این صنعت را همواره با تلاطماتی همراه دانست و گفت: تمامی کشورها از این صنعت حمایت می کنند حتی اگر مجبور به دادن یارانه به بخش کشاورزی باشند.

  مدیرعامل بورس کالا با اشاره به ریسک های حوزه کشاورزی  از جمله جغرافیا،آب و هوا و میزان بارش گفت: ساختار کشاورزی در برخی کشورها از جمله کشور ما ساختار مالکیت خرد بوده و این ساختار نیازمند حمایت است.

 • جهانی شدن مدیریت ریسک در صنعت بیمه

  اقتصاد ایران: شرکت های جهانی به دنبال یافتن راه حلی برای جهانی شدن مدیریت ریسک و سازماندهی بیمه بین المللی برآمدند و شیوه های گوناگونی را برنامه ریزی کردند.

  به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از فایننشال تایمز ؛ پیشرفت در تکنولوژی همراه با کاهش موانع تجاری در بسیاری از کشورها منجر به جهانی شدن تجارت شده است.
  به همین دلیل، با افزایش روز افزون بازار جهانی، طیف وسیعی از شرکت ها و سازمان ها با انجام تجارت در کشورهای گوناگون مانند صادرات و واردات محصولات، ارائه خدمات به خارج از کشور، سفر کارمندان به خارج از کشور یا در اختیار گرفتن کارمندان خارج از کشور در معرض ضرر و زیان ها و ریسک های بین المللی قرار گرفته و با خطراتی چون تروریسم، آدم ربایی، ریسک مربوط به پول رایج، محدودیت های صادرات و واردات، مشکلات ارتباطی و تکنولوژی و ضعف بازار مالی رو به رو می شوند.
  از سوی دیگر، مدیریت ریسک در یک شرکت جهانی با چالش هایی مانند ناتوانی ارزیابی دقیق ریسک در برخی از کشورهای توسعه نیافته، فقدان صنعت بیمه پیشرفته در برخی کشورها، قوانین محلی برخی کشورها در خرید انواع خاصی از بیمه ها، وجود تفاوت در مالیات بیمه کشورها، محدودیت مرسوم پوشش بیمه و محدودیت در خرید بیمه به علت مخالفت عقاید مذهبی برخی از جوامع با پرداخت بهره رو به رو است.
  بر همین اساس، شرکت های جهانی به دنبال یافتن راه حلی برای جهانی شدن مدیریت ریسک و سازماندهی بیمه بین المللی برآمدند و شیوه های گوناگونی را برنامه ریزی کردند که محبوب ترین نوع و شیوه این است که یک بیمه گر جهانی از طریق مراجعه کنندگان خود و با بیمه گرهای شریک در هر کدام از کشورهایی که در آنها شرکت بیمه گذار فعالیت می کند، کار کند تا پوششی هماهنگ به صورت جهانی فراهم شود.
  بزرگترین فایده ‌ای که مدیریت ریسک برای یک شرکت دارد این است که به طور کلی وقوع حوادث قابل اجتناب و هزینه ‌های مربوط را در حوزه پوشش دارایی آن پایین می ‌آورد و از این طریق در تداوم فعالیت تجاری سهیم می ‌شود.
  در واقع مدیریت ریسک، به تصمیم‌ گیری آگاهانه ‌تر، برنامه‌ ریزی منسجم و استفاده بهتر از منابع منجر می ‌شود؛ مدیریت ریسک، شرکت‌ ها را در راه دستیابی به هدف‌ های مالی و استراتژیک خود در مواجه با مخاطرات ناشی از پیچیده شدن دائمی ‌اقتصاد جهانی توانمند می‌ کند.
  ماهیت شرکت ‌های بیمه به‌ گونه‌ ای است که در این شرکت ‌ها، ‌مدیریت ریسک به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار است. علت این مسئله آن است که اساسا نقش بیمه، قبول ریسک مشتریان است؛ یعنی بیمه ‌گذار با خرید بیمه‌ نامه در واقع ریسک خودش را به شرکت بیمه منتقل می‌ کند. بنابراین طبیعی است که شرکت بیمه در رابطه با مدیریت ریسک‌ هایی که می پذیرد کنترل بیشتری داشته باشد.
  این در حالی است که پیچیدگی محیطی، شدت رقابت، رواج تکنولوژی‌ های نو و پیشرفته، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، روش های نوین عرضه کالاها و مسائل زیست محیطی از عوامل عمده ‌ای است که موجب شده سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در دوران حیات خود با ریسک‌ های بسیار متعدد و خطرات زیاد و حتی پیش بینی نشده مواجه شوند.
  شاید بزرگترین محرک افزایش توجه بین المللی به تجارت بیمه، جهانی شدن شرکت های است که بیمه می کنند و خدمات مدیریت ریسک را از بیمه گر می خرند. این مشتریان جهانی به طور فزاینده خواستار خدمات ریسک با کیفیت بالا هستند که منجر شده بسیاری از بیمه گرها، قابلیت های بین المللی خود را گسترش دهند.
  از سوی دیگر، شرکت های جهانی برای بهینه کردن برنامه ریزی ها، شیوه های مدیریتی ریسک بیمه در سراسر دنیا، انجمن های متعددی را در این زمینه تشکیل داده اند که هر ساله نشست ها و مقالات بسیاری را منتشر می کنند.
  در اقتصادهای توسعه یافته اهمیت و نقش مدیریت ریسک در تحقق هدف های سازمانی به خوبی شناخته شده و به درستی از دستاوردهای آن بهره مند می شوند. در حالی که در بیشتر کشورهای در حال توسعه این شناخت هنوز به دست نیامده است و به رغم خسارت های چشمگیری که در نتیجه نبود سیستم های مدیریتی ریسک بر اموال و دارایی ها، امکانات و نیروی انسانی این جامعه وارد شده، تلاش های قابل توجهی برای تامین خسارت ها انجام نشده است.
  در تمام انواع بیمه‌ ها نقش بیمه گران را در کاهش خسارت های مالی و جانی نباید نادیده گرفت. بیمه گران در فرایند بیمه کردن ریسک ها انگیزه و تمایل زیادی برای شناسایی و ازبین بردن شرایط خطرزا دارند و از طرق مختلف از جمله بازدیدهای اولیه ای که از ریسک ها انجام می دهند و یا تخفیف هایی که در میزان حق بیمه ریسک های خوب و ایمن
 • سدسازی کشور نیازمند مدیریت ریسک

   

  ر حالی که در بسیاری از کشورها توسعه طرح‌های سدسازی در دستور کار قرار دارد؛ ولی در ایران این سدسازی، خود به مشکلی تبدیل شده به طوری که به اعتقاد محققان کشور این امر به دلیل بی‌توجهی به فاکتورهای زیست‌محیطی بوده است.

  «کاهش ۱۰ درصدی میزان بارش‌ها در ایران»، «افزایش حدود ۱٫۵ درجه‌ای دمای هوا»، «تبخیر حدود ۲۵ میلیارد متر مکعب از منابع آب کشور و عدم دسترسی به این میزان منابع آب»، «کاهش حدود ۲۰ درصدی روان‌آب‌ها و آب‌های سطحی از رودخانه‌های کشور»، «کاهش ۱۵ درصدی تغذیه آب‌های زیرزمینی»، «کاهش بارش برف و عدم پایداری منابع آب» و «افزایش بارش‌های ناگهانی و عدم ملحق شدن این منابع آبی به آب‌های زیرزمینی و جریان آب‌های سطحی» از جمله معضلات کشور در دسترسی به منابع آب‌های تجدیدپذیر است؛ چراکه ایران در کمربند خشک زمین قرار دارد.

  در فروردین سال ۱۳۸۷، علی‌محمد نوریان، رئیس وقت سازمان هواشناسی ایران در بازدید از یکی از ایستگاه‌های هواشناسی، خبر وقوع خشکسالی و کاهش شدید بارندگی در زمستان ۱۳۸۶ را اعلام کرد و این سازمان از ادامه یافتن خشکسالی برای ۴ سال، یعنی تا پایان سال ۱۳۹۰ خبر داد.

  این رویداد همچنان ادامه دارد و تاکنون خسارات بسیاری را به کشور وارد کرده‌است؛ به گونه‌ای که مسؤولان کشور این خشکسالی را شدیدترین خشکسالی در ۴۰ سال اخیر ارزیابی کرده‌اند.

  با توجه به افزایش جمعیت، دسترسی به منابع آب قابل شرب ضروری است؛ از این رو در حال حاضر سدسازی تنها راهکار تامین آب شرب است، ولی از سوی دیگر معضلات زیست محیطی زیادی را در کشور ایجاد کرده است که به گفته محققان دانشگاه تهران، تاکنون در اجرای پروژه‎های سدسازی رویکرد علمی و بدون توجه به مسایل زیست محیطی و اجتماعی حاکم بوده است.

  دکتر سعید یوسفی، عضو هیأت علمی گروه «مدیریت پروژه و ساخت» دانشکده معماری دانشگاه تهران در گفت‌وگویی با تاکید بر اینکه پروژه‌های سدسازی با هدف‌های متفاوتی طراحی و اجرا می‌شوند، گفت: سدها می‌توانند برای مهار سیلاب، تامین آب کشاورزی، تامین انرژی برق به عنوان انرژی پاک و تامین منابع آب شرب و صنعت تاسیس شوند.

  وی، تامین نیازهای آبی و انرژی را یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر کشورها نام برد و یادآور شد: بر اساس اسناد بالادستی وظیفه احداث سدها و سازه‌های آبی بر عهده وزارت نیرو است و این وزارتخانه با توجه به نیازهای اعلام شده و مطالعات انجام شده محاسبه می‌کند که به چه مناطقی چه میزان آب شرب و کشاورزی و غیره تخصیص دهد و بر اساس استراتژی‌ مشخصی در این زمینه اقدام می‌کند.

  یوسفی با اشاره به نحوه اجرای پروژه‌های سدسازی، افزود: بر اساس نیازسنجی‌های صورت گرفته پروژه‌هایی به نام پروژه‌های «تامین آب از طریق احداث سد» تعریف می‌شود. مراحل تکمیل این پروژه‌ها معمولا در ۵ فاز مجزا صورت می‌گیرد.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران که خود بیش از ۲۲ سال در صنعت سد و نیروگاه تجربه کاری و علمی دارد، فازهای «امکان‌سنجی» و «صفر» را از مراحل مطالعاتی احداث سد نام برد و یادآور شد: اینکه آیا امکان احداث سد وجود دارد، چه نوع سدی می‌تواند ساخته شود و اینکه در چه منطقه‌ای سد احداث شود، مطالعاتی است که در فاز امکان‌سنجی انجام می‌شود و مطالعات این فاز معمولا ۲ تا ۳ سال ممکن است زمان نیاز داشته باشد. در حقیقت در این فاز مکان اجرا و زمان شروع طرح مشخص شده و مشخصات اصلی طرح تعیین می‌شود.

   
 • ضعف مدیریت ریسک در آتش‌سوزی پلاسکو و کروز

  ضعف مدیریت ریسک در آتش‌سوزی پلاسکو و کروز/ پوشش بیمه ساختمان‌های بلند تدوین شد

  خبرگزاری فارس: ضعف مدیریت ریسک در آتش‌سوزی پلاسکو و کروز/ پوشش بیمه ساختمان‌های بلند تدوین شد

  رئیس انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه از پیشنهاد طرح جامع بیمه ساختمان‌های بلند به بیمه مرکزی خبر داد و گفت: در پی حادثه ساختمان پلاسکو این پیشنهاد تدوین و بر اساس آن پوشش بیمه ساختمان‌های بلند در بیمه مرکزی تدوین شد.

   

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مسعود حجاریان در گردهمایی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه اظهار داشت: هدف از تاسیس انجمن توسعه توان حرفه‌ای صنعت در حوزه منابع انسانی و فضای کسب و کار است.

  وی با بیان این که در سال 95 در بهبود فضای کسب و کار نتوانستیم اقدام خاصی انجام دهیم، افزود: پس از حادثه پلاسکو طرح جامع بیمه ساختمان‌های بلند تهیه شد که مورد استقبال بیمه مرکزی قرار گرفت و بر این اساس پوشش بیمه‌ای برای آن تدوین شد.

  حجاریان همچنین یادآور شد: در پی حادثه پلاسکو آتش نشانی اعلام کرد 18 بار نسبت به ایمنی ساختمان تذکر داده بود و از سال 91 گفته شده بود ساختمان شرایط بیمه شدن را ندارد.

  وی ادامه داد: این ناامنی در فقط در ساختمان‌های ما نیست و در بسیاری از کارخانجات هم هست. الان می بینیم در پی آتش سوزی کروز تولید کارخانجات ایران خودرو، سایپا و شرکت‌های وابسته دچار مشکل و تولید روزانه 1500 دستگاه خودرو متوقف شده است.

  حجاریان افزود: مدیریت ریسک شناسایی توقف کسب و کار و خسارت‌هایی که به جاهای مختلف می خورد هم هست و باید بتوانیم نظام مدیریت ریسک را به طور صحیح توسط مشاوران و استانداردها پیاده کنیم.

  مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در ادامه گفت: از شرکت‌های بیمه خواسته‌ایم مدیریت ریسک خود را استاندارد کنند و هفت شرکت تا به حال مراجعه کرده و گواهی رتبه مدیریت ریسک را دریافت کرده‌اند.

  وی همچنین با اشاره به تفاوت‌های اجرای حاکمیت شرکتی در بیمه و سایر شرکت‌ها افزود: توزیع منابع باید به گونه‌ای باشد که به طور عادلانه میان ذی نفعان بیمه اعم از سهامدار و بیمه‌گذار تقسیم شود.

  سید مهدی علوی عضو هیات مدیره انجم صنعت بیمه نیر در این گردهمایی در واکنش به انتقادات رئیس کل بیمه مرکزی درباره نرخ شکنی بیمه‌ها گفت: مشکل نرخ در صنعت بیمه مربوط به مدیران و هیات مدیره نیست، بلکه ناشی از حضور سهامداران غیرمتخصص صنعت است که از سرمایه‌گذاری‌های دیگر خود سودهای کلانی برده‌اند و از بیمه هم همان انتظار را دارند.

  وی افزود: ما شاهد بودیم در سال گذشته شبانه در یک شرکت مدیرعامل را تغییر دادند به این دلیل که سه صندلی هیات مدیره در اختیار یک سازمان بود.

  علوی ادامه داد: ای کاش هیئت مدیره شرکت‌ها در برابر فشار سهامداران برای تولید حق بیمه بیشتر تمکین نکنند.

 • مدیریت ریسک

  جهان پر‌تلاطم امروزی شرایط ناپایداری را برای سازمان‌ها و شرکت‌ها بوجود آورده است. این شرایط سبب می‌شود تا سازمان‌ها علاوه بر آنکه نیازمند انعطاف‌پذیری بیشتری باشند در معرض مخاطرات فراوانی نیز قرار گیرند. این مخاطرات حسب نوع و تاثیرات آن می‌تواند در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت، سازمان را با مشکلاتی مواج کند. گاهی این مشکلات می تواند به اندازه ای بزرگ باشد که بنیان سازمان را به خطر بیاندازد.
  امروزه مدیران به مبحث مدیریت ریسک به عنوان یکی از مهمترین ملزومات مدیریت استراتژیک سازمان خود می‌نگرند. آنها تلاش می‌کنند بواسطه فرآیند های مدیریت ریسک به شناسایی، ارزیابی، پایش و کاهش ریسک های موجود در درون و بیرون سازمان خود بپردازند و بدینوسیله سازمان های خود را در برابر تغییرات سریع محیط و مخاطرات مختلف در حاشیه ای از اطمینان قرار دهند.

   مدیریت ریسك یعنی استفاده از مهارتهای افراد و یا گروهها به منظور حصول اطمینان از شناسایی تمام ریسك‌ها ، اندازه‌گیری و اجرای آنها در پروژه .

  هدف از نرم افزارمدیریت ریسک نادین ، مدیریت صحیح ریسکهای موجود و تعریف شده در سازمانها می باشد که شامل فعالیتهای شناسائی ، ارزیابی ، پایش و کاهش تاثیر ریسکهای موجود در کسب و کارها می باشد .

  نرم افزار مدیریت ریسک نادین با مدیریت صحیح ریسکهای کسب و کارهای مختلف وایجاد تعاریف کاملا سفارشی سازمانها ، قصد دارد ریسکهای هزینه بر و استرس زای موجود در سازمانها  را مدیریت نموده و به حداقل رساند .

  مزایا و قابلیتهای کلیدی نرم افزار مدیریت ریسک  نادبن :

  • زیر ساخت کارتابل محور
  • وجود داشبورد مستقل
  • قابلیت راه اندازی سریع
  • پشتیبانی از چند زبانگی 
  • رابط کاربری کاربر پسند 
  • اعلام هشدار احتمال وقوع ریسک 
  • روش انجام کار یکپارچه در تمامی زیر سیستمها 
  • کنترل سطوح دسترسی 
  • قابلیت ورود اطلاعات از طریق فایل 
  • قابلیت ارتباط با بانکهای اطلاعاتی سازمانها

  زیر سیستمهای مدیریت ریسک  نادین :

  • کنترل ریسک 
  • مانیتورینگ
  • ممیزی و ارزیابی 
  • حوادث و رخدادها
  • انطباق 


  دریافت کاتالوگ

 • مدیریت ریسک را جدی بگیرید

  صدای صنعت-رئیس کل بیمه مرکزی از همه بیمه گران خواست، مدیریت ریسک را جدی بگیرید.

  عبدالناصر همتی گفت: با توجه به نقش اساسی صنعت بیمه در بقای چرخه اقتصادی کشور، اهمیت ارزیابی ریسک بیش از پیش احساس می شود.

  وی افزود: در زمان بروز خسارت، همه نگاه ها به سمت صنعت بیمه خواهد بود و به همین منظور وظیفه صنعت بیمه است که در مراحل اولیه و قبل از صدور بیمه نامه با بازدید کارشناسی نسبت به ارزیابی صحیح ریسک اقدام کند. همتی گفت: عدم رعایت موارد ایمنی را جهت پیشگیری از خسارت احتمالی اعلام و در ارزیابی ریسک، لحاظ کنید.

  بنابراین گزارش بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم از شهروندان خواسته است قبل از سفر از بیمه خود مطمئن شوند. بر اساس قانون‌ اصلاح قانون بیمه‌ شخص ثالث تمامی دارندگان‌ وسایل‌ نقلیه‌ موتوری‌ زمینی‌ مسئول‌ جبران‌ خسارتهای‌ بدنی‌ و مالی ‌هستند که‌ بر اثر حوادث ‌وسایل‌ نقلیه‌ یا محصولات‌ آنها به‌ اشخاص‌ ثالث‌ وارد می‌شود ، بنابر این‌ موظفند مسئولیت‌ خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه‌ کنند.

  چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیاندیده هر دو در ماه های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، میزان دیه یک سوم بیشتر از ماه های عادی خواهد بود. هرگاه در حادثه رانندگی سبب وارد شدن خسارت به دیگران شوید، باید خسارت اشخاص زیاندیده را جبران کنید.

  با خرید بیمه نامه شخص ثالث، شرکت بیمه به جای شما این گونه خسارت ها را جبران می کند.

  داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای دارندگان همه وسایل نقلیه موتوری ( اعم از موتورسیکلت، سواری، مسافری و بارکش) اجباری است و هدف از آن حمایت از اشخاص زیاندیده در حوادث رانندگی است.

  پیش از استفاده از هر وسیله نقلیه موتوری، اول بیمه نامه مسئولیت شخص ثالث آن را بازبینی کنید تا از اعتبار آن برای پوشش خسارت جانی و مالی حوادث احتمالی مطمئن شوید. داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو ) اجباری است؛ حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است.

  مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می کنند.

سیستمهای تخصصی نادین

 • طراحی و پیاده سازی سیستم های سفارشی برنامه ریزی تولید (MPS / Master Production schedule)
 • توقفات و محاسبات ظرفیت ماشین و گلو گاه های تولید
 • طراحی و پیاده سازی سیستم های سفارشی برنامه ریزی مواد (Material Requirement Planning)
 • محاسبه ذخیره احتیاطی،زمان و مقدار بهینه سفارش، نقطه سفارش و ...
 • ثبت سفارش خودکار کالا برای واحد بازرگانی
 • طراحی و پیاده سازی سیستم های تولید
  • گزارشات بالانس
  • گزارشات کنترل مصرف
  • گزارشات تغذیه خط
  • کنترل فرآیند و گزارشات ضایعات (PPM و ...)
  • گزارشات راندمان تولید (ماشین، ایستگاه، نیروی انسانی)
 • ردیابی محصول و مواد در خط تولید
 • امکان استفاده از بارکد و RFID  در ردیابی محصول

S5 Box

Login

Register