مدیریت ریسک

English

مدیریت ریسک به فرآیندی که هدف آن کاهش آثار زیان آور یک فعالیت از طریق اقدام آگاهانه برای پیش بینی حوادث ناخواسته است می‌باشد گفته می‌شود. به عبارت دیگر مدیریت ریسک به فرایند شناسایی، تحلیل و پاسخ به عوامل خطرساز گفته می‌شود که در طول عمر یک پروژه، فرآیند، هدف یا ... ممکن است رخ بدهند. اگر مدیریت ریسک به‌درستی انجام شود می‌تواند با کنترل وقایع آینده، از خطرات احتمالی پیش‌گیری کند. سیستم‌های مدیریت ریسک علاوه بر شناسایی ریسک‌ها و تعیین کیفیت‌شان، می‌توانند تأثیرات ناشی از آن را نیز پیش‌بینی کنند. پذیرش یا عدم پذیرش ریسک معمولا به سطح تاب‌آوری بستگی دارد.

 برخی از ویژگی‌های نرم‌افزارمدیریت ریسک نادین را در زیر ملاحظه می‌نمایید:

 

 تکنولوژی

نرم‌افزارمدیریت دانش نادین برپایه بروزترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای برنامه‌نویسی جهانی پیاده سازی گردیده است. از جمله تکنولوژی برتر این سیستم می توان به موارد زیراشاره نمود:

  • Single Page Application
  • Net Framework 4.8
  • Web API
  • C#
  • SQL Server 2019
 

ویژگی‌های عمومی

سامانه نادین کاملا تحت وب بوده و دسترسی کاربران به ویژه مدیران ارشد از هر نقطه جهان را به کمک اینترنت حتی از طریق تلفن همراه امکان‌پذیر می نماید. این سامانه دارای ساختار گرافیکی جذاب و کاربر پسند بوده و به صورت کاملا واکنش گرا(ریسپانسیو) طراحی گردیده که جهت نمایش در انواع نمایشگرها(کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه و...) مناسب باشد. در این سامانه هیچ جزئی از نرم افزار به صورت هارد کد نبوده و به همین علت دارای پنل مدیریتی جهت مدیریت بخش‌های مختلف نرم‌افزار می‌باشد که سازمان‌ها می‌توانند متناسب با نیاز خود از آن بهره ببرند. جهت مدیریت دسترسی کاربران نیز ماژول جداگانه‌ای در نظر گرفته شده تا خیال سازمان‌ها از نظر امنیت اطلاعات و همچنین دسترسی افراد به بخش‌های مختلف سامانه راحت گردد. ساختار کدنویسی این سامانه به گونه‌ای می‌باشد که قابلیت سفارشی سازی به ازای هر سازمان را بدون هیچ‌گونه مشکلی در فرآیند‌های ارتقا و به‌روزرسانی های بعدی محیا می‌کند. ساختار کارتابل محور بودن سامانه باعث سهولت کاربران در استفاده از نرم‌افزار شده است همچنین با پشتیبانی از چارت سازمانی می‌تواند امکانات فوق‌العاده‌ای را نظیر پشتیبانی از هلدینگ، گزارشگیری از واحد‌های مختلف سازمان، دسترسی اشخاص به بخش‌های مختلف و... را فراهم آورد.

 

 
 

کنترل دارایی

در این ماژول می‌توان دارایی‌ها را به صورت چند سطحی گروه بندی و اقدام به ذخیره سازی دارایی‌ها نمود. دارایی‌ها می‌توانند شامل دارایی‌های نرم و دارایی‌های سخت باشند.

کنترل ریسک

در این ماژول می‌توان ریسک‌ها را به صورت چند سطحی گروه‌بندی و سپس اقدام به درج ریسک دارایی‌ها نمود. همچنین می‌توان برای هر ریسک پارامتر‌های اساسی ریسک(شدت، تاثیر، احتمال، وقوع، احتمال کشف) را ثبت نمود و نرم‌افزار به صورت کاملا هوشمند و خودکار اولویت خطرپذیری(RPN) و سطح وخامت(Criticality) را محاسبه و نمایش می‌دهد. 

   

چک لیست

ماژول چک‌لیست امکان ایجاد چک لیست‌های هر ریسک مهیا بوده و نرم‌افزار به صورت خودکار زمان‌بندی وهله های تکمیل چک‌لیست‌ها را انجام داده و به کارتابل مسئولین ارسال می‌نماید که می‌توان وضعیت تکمیل چک‌لیست‌ها را به صورت گزارش نیز تهیه نمود.

 

حوادث

ماژول حوادث امکان ثبت و مدیریت حوادث رخ داده به همراه جزییات نظیر زمان وقوع، زمان شناسایی، میزان خسارت، ریسک‌های مرتبط، عوامل و دلایل رخداد، واکنش‌های انجام شده، فراهم می‌آورد. با وجود گزارشات متنوع می‌توان حوادث را به صورت آمار و نمودار در بازه‌های زمانی متفاوت مشاهده نمود.

 
     

مانیتورینگ

در این ماژول می‌توان شاخص‌ها را به صورت چند سطحی گروه‌بندی و سپس اقدام به درج شاخص‌های کلیدی ریسک نمود. می‌توان مقادیر شاخص‌ها را در هر وهله زمانی تغییر داد و سوابق تغییرات آن را نیر مشاهده و ردگیری نمود. همچنین می‌توان برای هر شاخص بازه‌های خطر، بحرانی و هشدار تعیین نمود و با رسیدن مقادیر شاخص‌ها به آن‌ها، نرم‌افزار به صورت هوشمند و خودکار پیغامی را برای مسئولین ریسک ارسال می‌نماید. 

ممیزی و ارزیابی

این ماژول امکان ارزیابی درون و برون سازمانی از نحوه پیشبرد اهداف و برنامه‌های استراتژیک مدیریت ریسک سازمان فراهم می‌آورد. می‌توان بانک سوالات را به صورت چند سطحی گروه‌بندی نمود و سپس اقدام به درج سوالات ارزیابی به همراه ضریب برای هرکدام نمود. می‌توان اقدام به برنامه ریزی آزمون برای واحد‌ها، پروژه‌ها، فرآیند‌ها و ریسک‌ها نمود. نرم افزار به صورت خودکار سطح انطباق سوالات را بررسی و نتیجه را نمایش می‌دهد.

 
 

انطباق

این ماژول امکان ثبت اقدامات اصلاحی را فراهم می‌آورد. با ماژول‌هایی نظیر ارزیابی و حوادث در ارتباط مستقیم می‌باشد. در صورت نیاز می‌توان چک‌لیست های کنترل ریسک را اصلاح نمود و از طریق گزارشات آماری، میزان اثربخشی اقدامات را فراهم می‌آورد.

       

S5 Box

Login