مدیریت دانش

English

مدیریت دانش به معنای در دسترس قرار دادن نظام‌مند اطلاعات و اندوخته‌های علمی است، به گونه‌ای که به هنگام نیاز، این دانش ها در اختیار افرادی که نیازمند آنها هستند، قرار گیرند تا آنها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند. مدیریت دانش شامل مجموعه ای از استراتژی ها و راهکارها برای شناسایی، اکتساب، توسعه، اشتراک گذاری، بهره گیری و نگهداری دانش در سازمان می‌باشد.
به عبارت دیگر مدیریت دانش ارتقاء یک رویکرد جامع برای شناسایی، اکتساب، توسعه، اشتراک گذاری، بهره گیری و نگهداری یک سرمایه اطلاعاتی سازمان است. این سرمایه اطلاعاتی ممکن است، داده‌ها، اسناد، خط مشی و رویه‌ها باشد.

برخی از ویژگی‌های نرم‌افزارمدیریت دانش نادین را در زیر ملاحظه می‌نمایید:

 

 تکنولوژی

نرم‌افزارمدیریت دانش نادین برپایه بروزترین تکنولوژی‌ها و استانداردهای برنامه‌نویسی جهانی پیاده سازی گردیده است. از جمله تکنولوژی برتر این سیستم می توان به موارد زیراشاره نمود:

  • Single Page Application
  • Net Framework 4.8
  • Web API
  • C#
  • SQL Server 2019
 

ویژگی‌های عمومی

سامانه نادین کاملا تحت وب بوده و دسترسی کاربران به ویژه مدیران ارشد از هر نقطه جهان را به کمک اینترنت حتی از طریق تلفن همراه امکان‌پذیر می نماید. این سامانه دارای ساختار گرافیکی جذاب و کاربر پسند بوده و به صورت کاملا واکنش گرا(ریسپانسیو) طراحی گردیده که جهت نمایش در انواع نمایشگرها(کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه و...) مناسب باشد. در این سامانه هیچ جزئی از نرم افزار به صورت هارد کد نبوده و به همین علت دارای پنل مدیریتی جهت مدیریت بخش‌های مختلف نرم‌افزار می‌باشد که سازمان‌ها می‌توانند متناسب با نیاز خود از آن بهره ببرند. جهت مدیریت دسترسی کاربران نیز ماژول جداگانه‌ای در نظر گرفته شده تا خیال سازمان‌ها از نظر امنیت اطلاعات و همچنین دسترسی افراد به بخش‌های مختلف سامانه راحت گردد. ساختار کدنویسی این سامانه به گونه‌ای می‌باشد که قابلیت سفارشی سازی به ازای هر سازمان را بدون هیچ‌گونه مشکلی در فرآیند‌های ارتقا و به‌روزرسانی های بعدی محیا می‌کند. ساختار کارتابل محور بودن سامانه باعث سهولت کاربران در استفاده از نرم‌افزار شده است همچنین با پشتیبانی از چارت سازمانی می‌تواند امکانات فوق‌العاده‌ای را نظیر پشتیبانی از هلدینگ، گزارشگیری از واحد‌های مختلف سازمان، دسترسی اشخاص به بخش‌های مختلف و... را فراهم آورد.

 

 

  زیر‌سیستم‌ها

در این سامانه نقشه دانش و درخت دانش به صورت هوشمند و خودکار توسط حوزه دانشی ایجاد شده در نرم‌افزار ترسیم می‌گردد. ساختاری مجتمع با نام انجمن خبرگی مشخص گردیده که بستری مناسب جهت فعالیت اشخاص را فراهم می‌کند. با استفاده از پروفایل دانشی دانشکاران و پروفایل دانشی خبرگان می‌توان ریز اطلاعات دانشی هر شخص را مشاهده نمود. می‌توان انواع دانش را تعریف و مدیریت نمود و با استفاده از ماژول ارزیابی دانش، دانش‌ها را قبل از انتشار و در چرخه دانش، مورد ارزیابی قرار داد. جهت بالابردن سطح دانشی اشخاص پیرامون یک موضوع خاص ماژول اتاق فکر(تالار گفتمان) طراحی گردیده است. 

طرح‌های انگیزشی

این سامانه به موجب انعطاف‌پذیری خود، باعث کسب امتیاز به صورت پویا و هوشمند بر اساس فعالیت و عملکرد اشخاص در بازه‌های زمانی گوناگون، می‌شود و همچنین براساس تنظیمات صورت گرفته(از سوی سازمان) به صورت خودکار به اشخاص مدال‌های دانشی متفاوتی را اختصاص می‌دهد. رده‌بندی اشخصاص و نمایش آن‌ها در کارتابل اصلی سامانه، باعث بالا بردن انگیزه اشخاص و نیز مشارکت در سامانه می‌باشد. امکان مشاهده ریز امتیازات به ازای هر شخص ویا بازه زمانی در این نرم‌افزار مهیا می‌باشد. 

شبکه‌های اجتماعی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای کمک به مدیریت دانش و مشارکت در یک سازمان رویکردی موثراست. می‌توان در یک نتیجه گیری ساده بیان کرد که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند ابزاری فناورانه و قدرتمند در خدمت مدیریت دانش، به ویژه اشتراک دانش باشند. رسانه‌های اجتماعی از طریق فراهم آوردن امکان تعامل و بحث در موضوعات مختلف، رشد و توسعة مدیریت اطلاعات، باعث تولید دانش جدید بر اساس ارتباطات‌ متقابل و معنادار می‌شود.

       

S5 Box

Login